ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » Przyroda

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Flora Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jackus
Coś tu już napisał
Coś tu już napisał



Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Złotoryja/Dublin

PostWysłany: Sob 9:37, 24 Mar 2007    Temat postu: Flora

Skoro jest temat Fauna Wojcieszowa, to nie może zabraknąć Flory Wojcieszowa. Na początek przylaszczka znaleziona tydzień temu na szczycie Miłka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
zulus
Użytkownik forum
Użytkownik forum



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Stąd ;)

PostWysłany: Sob 10:46, 24 Mar 2007    Temat postu:

fotki
przylaszczka-pospolita-hepatica-nobilis
brodawnik-zwyczajny
cis-pospolity
dzwonek-brzoskwiniolistny
dzwonek-rozpierzchły
fiołek-leśny-viola-reichenbachiana
niezapominajka-polna--myosotis-arvense
oset-lancetowaty
zawilec-gajowy-anemone-nemorosa
ziarnopłon-wiosenny-ficaria-verna
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 0:19, 31 Maj 2007    Temat postu:

Nie będzie to nowością ale Rezerwat Przyrody "Miłek" dla przypomnienia ma ok.300 gatunkow roślinek w tym kilka bardzo rzadkich, jednego grzyba i 15 podlegającej ścisłej ochronie.I jedną z tych roślinek jest orlik pospolity (1). Ma w zdecydowanej większości kwiatki fioletowe ,jest niewysoki ok.50cm o zbadanych niespotykanych właściwościach. Był tematem prac doktorskich i habilitacji. Znalazłem w necie ,że w medycynie tradycyjnej ma znaczenie w łagodzeniu chorób wątroby, skutków żółtaczki, w leczeniu stanów zapalnych skóry .Leki roślinne z jego udziałem stosowane są w schorzeniach wieku dziecięcego, w schorzeniach skóry, układu oddechowego, w stanach zapalnych żylaków.Należy dodać że wraz z innymi ziołami ma działanie miedzy in.immunomodulujące, afrodyzyjne, przeciwdrobnoustrojowe a także wraz z innymi składnikami używany w leczeniu wspomagajacym niepłodność u kobiet, zaburzeń chorób kobiecych czy regulacja czynności gruczołów dokrewnych .Orlik pospolity będąc rośliną wysoką świetnie nadaje się na kwiat cięty.
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Sromotnik smrodliwy(2)
Nasz bezwstydny i wymowny grzybek rozwija się pod ziemią w kształcie jaja, oczywiście potem główka ciemnozielonkawa, śluzowata, zapach padliny przyciągający muchy, śmierdzący z daleka. Od 2004r już nie jest ściśle chroniony ,bardzo się rozrósł i jest uważany jako tzw. chwast grzybowy. Dla uczonych to grzyb dziwoląg. Zaobserwowano,że przygnieciony w wewnętrznym jaju otoczony śluzowata błoną, wystrzeliwuje raptem w górę do 20-30cm. Kształt grzyba w średnowieczu sugerował ówczesnym by stosować go do sporzadzania napoju miłosnego. W Niemczech w fazie jaja jest atrakcją kulinarną i jest podawany jako "diabelskie jajo" czy trufla smardzowa. U nas jako trujący. Niemcy tych jaj używają jako najlepszy środek na artretyzm i reumatyzm. Natomiast rosyjska i ukraińska medycyna ludowa z suszonych owocników robi nalewki na dolegliwości gastryczne, a glebę gdzie rosną na przykładanie jako środek na bóle reumatyczne.Jednakże wielu bezmyślnych zbieraczy niszczy owocniki i ściółkę nie rozumiejąc podstawowej prawdy,że grzyby niezbierane przyczyniają się również poprzez symbiozę do wzrostu drzew i kwiatów np. niektórych storczyków.
Zatem oszczędzajmy tego śmierdziela , węże czy czarcie jajo.
[link widoczny dla zalogowanych]

Dziewięćsił bezłodygowy(3)
Zwany też kąśliną, kwiat kojarzący się z górami,skalistymi graniami mylnie ostem nazywany. Wojcieszów wziął do herbu i miasto Klucze też. Zebrane kolczaste liscie w gwieździstej rozecie rozesłanej na gruncie. Posiada dziewięć czarodziejskich sił wg góralskiej legendy dziewięć razy większe tajemne siły od wszystkich ziół .Ale jest coś czarownego, otóż gdy powietrze jest suche, łuski odginają się na zewnątrz, a gdy na przykład wieczorem jest wilgotniejsze, zaginają się w kierunku środka. W dodatku koszyczki kwiatowe dziewięćsiła otwierają się tylko w słoneczną pogodę. Po prostu higrometr. I oczywiście łodygi się nie dopatrzymy. Uważany był za roślinę leczniczą. Korzeń wykorzystywany był jako środek napotny lub moczopędny, a także przy zaburzeniach trawienia, leczono też konie. Zawiera w sobie olejek (1-2%), w nim związek tlenek carlina o działaniu bakteriobójczym, garbniki i inulinę. Wyciąg ma właściwości hamujące wzrost bakterii oraz gronkowca Dawniej jego mięsiste dno kwiatowe nasycone mlecznym sokiem jadano czasem jako jarzynę. Po ugotowaniu ma przypominać w smaku karczochy i nosi nazwę "myśliwskiego chleba", korzenie były czasem stosowane jako pasza dla zwierząt. Jest klasycznym motywem sztuki podhalańskiej wykorzystywany przy ogródkach skalnych i suchych kompozycjach. Łacińska nazwa - Carlina acaulic ,pierwszy człon od któregoś z króla Karola ponoć naszej roślinki używający.
[link widoczny dla zalogowanych]

Buławnik mieczolistny(4)
Nasz piękny buławnik mieczolistny(cephalanthera longifolia),z rodziny storczykowatych popularnie zwane orchideami. Bardzo rzadki w Polsce, wysoki ok.50cm piękne długie liście lancetowate, biale kwiaty nawet i po kilkanaście w gronie. U nas w kraju jest ok. 50 gatunkow rosnących dziko storczyków, ale ten już bardzo rzadki narażony na wyginięcie.Ginie na skutek niewłaściwej gospodarki wyrębu lasów i sadzenia potem sosny czy świerka na siedlisku liściastym czy chemizacji środowiska.Bardzo wymagający i kapryśny kwiat, jego nasiona niezdatne do kiełkowania bez obecności pewnego rodzaju symbiotycznych grzybów.Występuje także na Połomie i okolicach.
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Buławnik wielokwiatowy(5)
Buławnik wielokwiatowy - Cephalanthera damasonium to podobna roślinka - kwiatek do poprzedniego storczyka ale trochę niższa. Kwiatki żółtawo-białawe zebrane w kilku kwiatowe kłosy liście podobne do poprzedniego lecz nieco krótsze jasnozielone.
A [link widoczny dla zalogowanych]
ich wiele. Kliknijcie w fotki zobaczycie ich piękno.

Obuwik pospolity(6)
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]

Wawrzynek wilczełyko(7)
Daphne mezereum .To krzew o prostych gałązkach na 1,5m wysokości, niewielkich ilościach liści pokryty żółtobrunatna korą z delikatnymi włoskami. Kwitnie jako pierwszy z naszych krzewów o pięknych różowo-czerwono-fioletowych kwiatach o zapachu hiacyntu. Jego wczesne kwitnienie powoduje częstokroć niszczenie przez ludzi przez łamanie gałęzi dla pięknych kwiatów i tym samym przyczyniamy się do zanikania tych krzewów. Bo nasz mrozoodporny krzew właśnie źle reaguje na cięcie, trudno odrasta i nie zagęszcza się i żle znosi przesadzanie. Ciekawostką jest ,że kwitnie przed ulistnieniem. Nazwę swoją zawdzięcza nimfie Daphne która ratowała się ucieczką przed molestującym ją Apollinem, zamieniając się w ten krzak..
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Kruszyk szerokolistny[8]
Epipactis helleborine -Jeszcze jeden z pięknych leśnych storczyków, ale lubi i widne zarośla ,łaki ,obrzeża lasów oraz zalesione doliny strumieni i rzek a nawet rowy melioracyjne czy hałdy przemysłowe.Łodyga naga długa nawet do 1m.Kwiaty zielono-fioletowe,purpurowe. Zaobserwowano, przy tym storczyku że niektóre owady po zażyciu nektaru, dziwnie się zachowują jakby po zażyciu narkotyku.Odurzony owad ma nieskoordynowane ruchy i przebywa dłużej w kwiecie ,bardziej zapylając i nabierając więcej na siebie zasiewnych pyłków.
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Goryczuszka orzęsiona(9)
Gentianella ciliata - 10-20cm wysoka, kwiaty różne od niebieskich do białych,płatki postrzępione na brzegu tworząc charakterystyczne rząski. Kwiaty otwierają się przy 15 st.C. Lubiana przez trzmiele, pszczoły, motyle. Lubi brzegi lasow,widne zarosła i zbocza. Pod ochrona również w Słowacji.
[link widoczny dla zalogowanych]

Bluszcz pospolity(10)
Hedera helix - występuje równolegle obok buka pospolitego.Jest to jedyne samoprzyczepne pnącze w Polsce zawsze zielone. Charakterystyczne dla bluszczu, ale rzadkie w przyrodzie jest zjawisko dwojakiego rodzaju liści i pędów. Różnica w wyglądzie młodych i dojrzałych liści i pędów jest tak znaczna jakby to była inna roślina. Jest to długowieczne/500-1000lat/ i cieniolubne pnącze.Kwitnie po 8-10 latach, kwiaty żółtawozielone ma na jesieni a owoce podobne do jagód dopiero na wiosnę. Wraca bluszcz znowu do łask dzieki swoim pięknym ozdobnym wygladem. Pięknie się prezentuje jako roślina okrywowa drzew liściastych ,niestety iglaste nie wytrzymują tego pokrycia.Ten bluszcz jest reliktem sprzed 50 mln lat. Nasiona, liście, korowina ,jagody są trujące dla ludzi i wywołują stany zapalne narzadów trawiennych, mogą skończyć się śmiercią. Jest wykorzystywany w medycynie w postaci wykrztuśnych syropów dla alergików i dzieci, jak również przy chorobach dróg oddechowych. Kiedyś bluszczem leczono zwierzeta. Jest skuteczny przy chorobie roślin - zaraza ogniowa. To ulubiony motyw zdobniczy malarzy,rzeźbiarzy. Zawieszano dawniej wianki z bluszczu by strzegły przed urokami. Bluszcz sybmbolizuje wieczną młodość, przywiązanie, stałość i życzliwość.W czasie orgii dionizyjskich żuto bluszcz dla dodania sił witalnych, dodawany był również do trunków jako afrodyzjak. Ciekawostką jest że od 1957 ochroną były objęte tylko roślinki kwitnące ale zmieniono to od 2001r na wszystkie dziko rosnące.
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Lilia złotogłów(11)
Lilium martagon - bylina liliowata ,długa 1m łodyga, duże okazałe brudnoróżowe ,nakrapiane kwiaty. Intensywnie pachnąca przyciąga wiele owadów .Śliskie płatki kwiatka nie pozwalają zbytnio owadom na korzystanie z nektaru z wyjątkiem motyli z trąbką. Dawniej uchodząca za przysmak, jej cebulka łuskowata złotożółta podawana jako gotowana , przypiekana czy surowa. Sarny zwłaszcza samce zjadają jej zielone pączki przed rują. Na Podkarpaciu jest często stosowanym ludowym motywem dekoracyjnym (tzw. leluja). Lilia odgrywała dużą rolę w symbolice chrześcijańskiej jako oznaka czystości, stąd częste uprawy przy klasztorach. Była także wzorem linii heraldycznych - lilii andegaweńskich lub burbońskich, u nas lilijki harcerskiej. Wiele lilii to rośliny trujące, ale i lecznicze.Najpiękniejsze to rosnące dziko ,ale cięte też prześlicznie wyglądają. A [link widoczny dla zalogowanych] wielu jej braci i sióstr.
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Ostatnio zmieniony przez Gość 2 dnia Nie 9:05, 01 Lip 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lasota
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 21 Gru 2006
Posty: 162
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: 15°55'E 50°58'N

PostWysłany: Sob 0:57, 23 Cze 2007    Temat postu:

Powyżej mamy piękne opisy i książkowe fotki. teraz coś ode mnie. Jak pisałem już wcześniej proszę o klasyfikację.

fotka wykonana w kamieniołomie Gruszka.

To foto natomiast zrobiłem na szczycie Młyńca.

Piękny choć niezjadliwy. Foto w drodze na Chmielarz.

To już z kolei w drodze na Zerówkę.

foto w miejscu jak wyżej, choć roślinka wszędobylska.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Przyjaciel Żubra
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 21 Lut 2007
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 9:25, 24 Cze 2007    Temat postu:

1) żmijowiec zwyczajny
2) komonica zwyczajna
3) co do grzyba to trudno mi powiedzieć co to za gatunek, ale zaczerpnę wiedzy u mądrzejszych
4) ponownie żmijowiec zwyczajny
5) pszeniec gajowy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:02, 26 Cze 2007    Temat postu:

Witaj Żuberku, dawno Cię tu nie było. Cieszę się że zgodnie z zapowiedziami pojawiłeś się w czerwcu. Jak tam Twój artykuł o ptaszkach?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Maniek
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 10:22, 27 Cze 2007    Temat postu:

Ten muchomorek to najprawdopodobniej muchomor twardawy. Ciekawostka - jest jadalny, lecz niesmaczny (wg autorów atlasu "Grzyby znane i mniej znane"). Może ktoś odważny spróbuje? Nawiasem mówiąc nie jest to jedyny gatunek muchomora, które można jeść, taki np. muchomor cesarski jest przedstawiany jako "wyśmienity grzyb jadalny", muchomor czerwonawy jako "dobry grzyb jadalny", podobnie jak muchomor frędzlowaty. Naprawdę nie chodzi tu o potrawy dla teściowych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 11:54, 27 Cze 2007    Temat postu:

Z pewnością masz racje z muchomorkami lecz niewielka różnica w ich wyglądzie może spowodować nieoczekiwaną nieodwracalną zmianę. Na wszelki wypadek nie próbujcie muchomorów szkoda uszczuplać forum.
Lepiej niech wiedźmy na naszych Kaczawskich Górach wezmą je do swoich czarów.
wiedźmy
Chciałem też przestrzec w ślad za ogłoszeniami w naszym mieście o zwróceniu szczególnej uwagi na zawsze groźne żmije i jeszcze jedno ostrzeżenie pamiętajcie by nie dotykać nietoperzy w jaskiniach, są nosicielami niebezpiecznej dla życia wścieklizny.


Ostatnio zmieniony przez Gość 2 dnia Śro 6:08, 30 Kwi 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Przyjaciel Żubra
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 21 Lut 2007
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 9:24, 28 Cze 2007    Temat postu:

Ten muchomor to muchomor twardawy jak już było napisane, swoja drogą Maniek to nie zauważyłeś ostatnio czegoś ciekawego? No tak trochę mnie nie było, ale dalej nie będzie. Podejrzewam, że gdzieś we wrześniu dopiero będę na stałe. Ładnie sie na forum zrobiło.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bartek
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 108
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wojcieszów

PostWysłany: Pią 10:05, 03 Sie 2007    Temat postu:

Szarotka Alpejska (Leontopodium alpinum)

Arrow Charakterystyka

Idea Pokrój Niska roślina, cała pokryta gęstym, filcowatym kutnerem, który chroni ją przed zimnem, gorącem i nadmiernym parowaniem.
Idea Łodyga Pokrój
Niska roślina, cała pokryta gęstym, filcowatym kutnerem, który chroni ją przed zimnem, gorącem i nadmiernym parowaniem.
Łodyga
Ma 5-30 cm wysokości i nie rozgałęzia się. Pęd słabo ulistniony, nie tworzy rozłogów.
Idea Liście Wąskolancetowate, skrętoległe, zwężające się ku podstawie, szarawoniebieskie. Ich nasady zwężają się w niewyraźny ogonek liściowy. Przy ziemi występuje kępka liści różyczkowych szerszych nieco od liści łodygowych i mających dłuższe ogonk
Idea Kwiat Okres kwitnienia: lipiec-sierpień. Kwiatostan tworzą koszyczki zebrane w szczytowy baldaszkowy kwiatostan. Pod nimi występuje kilka liści tworzących okrywę podkwiatostanową (przez laików uważane są one za płatki korony). Są one dużo większe od liści łodygowych. Wewnątrz koszyczków kwiaty męskie, obrzeżone kwiatami żeńskimi. Pojedynczy kwiat żeński składa się z czteroząbkowej korony i słupka z długą szyjką i dwudzielnym znamieniem. Kwiat męski ma 5-ząbkową koronę i 5 pręcików o pylnikach zrosłych w rurkę. Kielich przekształcony w puch kielichowy. Roślina owadopylna.
Idea Owoc Niewielkie niełupki.
Idea Biotop Występuje najczęściej w piętrze alpejskim, rzadziej subalpejskim, na nasłonecznionych górskich murawach, półkach skalnych. Roślina wapieniolubna, występująca wyłącznie na glebach zasadowych (wapień). Często w miejscach trudnodostępnych, preferuje wysokości 2000-2900 m n.p.m., zdarza się spotkać ją jednak dużo niżej, np. na stromych ścianach Bramy Kraszewskiego w Dolinie Kościeliskiej i na Nosalu.

Arrow Ochrona

Na terenie Polski gatunek objęty jest ścisłą ochroną. Szarotka alpejska choniona jest w wielu innych krajach Europy, między innymi w Szwajcarii, Słowenii (od 1898) i Rumunii (od 1933).

Arrow Ciekawostki

Idea Na austriackich monetach euro o nominale 2 eurocenty znajduje się wizerunek szarotki alpejskiej.
Idea Ze względu na białe kwiaty szarotka uważana jest w Szwajcarii za symbol czystości, niewinności. Szarotka alpejska jest kwiatem narodowym Szwajcarii.
Idea Szarotka alpejska jest reliktem epoki lodowcowej.
Idea Szarotka w 1907 roku została ustanowiona przez cesarza Franciszka Józefa I odznaką austro-węgierskich wojsk alpejskich (strzelcy górscy). Tradycja ta była później kontynuowana przez kolejne tego typu formacje (np. niemieckie).


Arrow Photo 1



Arrow Photo 2



*Fotki nie z Wojcieszowa ale warto opublikować Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lasota
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 21 Gru 2006
Posty: 162
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: 15°55'E 50°58'N

PostWysłany: Pon 21:13, 17 Wrz 2007    Temat postu:

fotka
czworolist pospolity
Jak sama nazwa wskazuje jest pospolity, fotkę wykonałem na Połomie. Roślina o ciekawym wyglądzie. Na szczycie ma owoc - jagodę o wielkości mniej więcej czereśni.
UWAGA!!!
Jagoda jest trującą tak jak wszystkie części tej rośliny. Po spożyciu występuje biegunka, zawroty głowy i kolka!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 21:21, 18 Wrz 2007    Temat postu:

Listera jajowata (12) Listera ovata
jest jednym z pospolitych ale nie częstym ze storczyków.Charakterystyczne to dwa duże jajowate czy elipsowate liście i kwiaty zielonkawoczerwone raczej niepozorne jakby stulone ,zebrane w jeden kłosek.Roślina wysokości 20 - 60cm Lubi podmokłe i nawapienne łąki również i lasy i ich obrzeża. Kwitnie od końca maja do lipca, a owocuje w czerwcu i lipcu
[link widoczny dla zalogowanych]

Barwinek pospolity (13) Vinca minor
drobna krzewinka o niebieskich lub jasnofioletowych kwiatach.Jest rośliną bardzo rozgałęzioną,duże obszary wokól niej są pokryte ładnymi ciemnozielonymi liśćmi.w związku z tym używany też jako roslina okrywowa na cmentarzach,parkach,ogrodach. Też jest rośliną trującą i zarazem jako materiał zielarski. Jego preparaty używane do obniżenia ciśnienia ,na krwawienia ,leczenie egzem. Ponadto barwinek działa tonizująco, poprawia krążenie i pamięć, wspomaga leczenie anemii.
W Belgii, jako symbol dziewiczości, jest częstym dodatkiem do ślubnych bukietów.W Polsce do dzisiaj jest to przecież nieodzowny element wielkanocnych dekoracji. Eliksir z barwinka ma oczyszczać krew, zabliźniać rany i... leczyć zranienia duszy.. [link widoczny dla zalogowanych]

Gnieżnik leśny (14) Neottia nidus-avis
jest bardzo ciekawym ,ginącym storczykiem bezzielnym, rośnie w cienistych lasach liściastych, zwłaszcza bukowych i grądach /lasy grabowe/, a swą barwą przypomina zeschłe bukowe liście lub grzyba. Lubi podłoże wapienne. Jest rośliną cudzożywną i wyłącznie swoja energię czerpie z grzybów /mikoryza/. Pochłania z nich wodę,sole mineralne i substancje organiczne. Jego korzenie są grube mięsiste i tak splątane ,że przypominaja ptasie gniazdo. Nasiona kiełkują dopiero gdy wniknie w nie strzępek grzyba. Jego cel rozmnażanie, koncentruje się tylko i wyłącznie pod ziemią .W przypadku twardej gleby może kwitnąć i owocować pod ziemią. Po kilku lub kilkunastu latach życia pod ziemią wypuszcza pędy na ktorych wyrastają kwiaty. Storczyk wysoki do 40 cm. Kwiaty brązowawe bez zapachu, bez nektaru,roślina może samozapylać się gdy nie uczynią tego owady.
Omawiane storczyki dzięki współżyciu z grzybami /saprofit/ wpływaja na ich rozrost a spora ich część wykazuje właściwości lecznicze i stanowia cenny surowiec do produkcji antybiotykow. [link widoczny dla zalogowanych]

Podkolan biały (15) Platanthera bifolia
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Cis pospolity (16) Taxus baccata
Piękne, ozdobne, dekoracyjne, długowieczne drzewo lecz na naturalnych stanowiskach bardzo rzadkie. Drewno nie zawiera żywicy. Częściej spotykane w ogrodach, parkach wysokie do 20m. Najstarszy w Polsce cis ma podobno 1250 lat. Już Władysław Jagiełło zakazał ścinania cisów. Z wyjątkiem czerwonej mięsistej jagodopodobnej osnówki wszystko trujące dla ludzi i zwierząt. Objawy zatrucia to przeważnie naruszenie układu krwionośnego /migotanie komor,spadek ciśnienia,arytmia/. Obecnie z cisów izolowane są lekarstwa przeciwnowotworowe chorób kobiecych , również na leczenie chorób krążenia.W chinskiej medycynie ludowej stosowane preparaty od tysiecy lat na astme oskrzelową .Wojowie-łucznicy używali preparatów cisa jako truciny w strzałach.
[link widoczny dla zalogowanych]

To już wszystkie roślinki z numerkami ze spisu pod ścisłą ochroną na Miłku. Jak widać zdecydowanie górują storczyki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 10:08, 28 Wrz 2007    Temat postu:

Osobliwością florystyczną Wojcieszowa jest cyklamen purpurowy, roślina południowa która została wysadzona na Miłku na poczatku ubiegłego stulecia i który utrzymuje się do dzisiaj. Ten piękny kwiat znajduję się pod ochroną gatunkową ścisłą. Występuje on bardzo rzadko i to w Górach Kaczawskich aż trudno się pogodzić ,że został tu zasadzony około 100 lat temu ale tak opisuje to Ola w swojej pracy dyplomowej, widocznie sprawdziła stare żródła. Ponoć przedtem go nie było.
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
yanzy
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 159
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: wjcszw/krk

PostWysłany: Pią 16:45, 28 Wrz 2007    Temat postu:

w podpisie"Góry kaczawskie"
może u nas Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 17:33, 14 Gru 2012    Temat postu:

Polecam stronkę naszego nowego forumowicza [link widoczny dla zalogowanych] <<<Kliknij!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » Przyroda Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional




fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Regulamin