ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » ZABYTKI

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Ruiny zamku na Dolnym.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 6:02, 16 Lut 2007    Temat postu: Ruiny zamku na Dolnym.

Jest wiele żródeł może nie sprzecznych o ruinach zamku ale o różnych przypuszczeniach jego historii.
1/"Zamek, którego nikłe pozostałości znaleźć można na wzniesieniu zwanym Młynica, powstał najprawdopodobniej w średniowieczu. Nie znamy jednak żadnych faktów z dziejów budowli, a tym bardziej daty jej powstania. Zapewne strzegł on traktu prowadzącego z Bolkowa przez Wojcieszów do Złotoryi. Warownia miała najprawdopodobniej nieregularny plan. Zachowały się fragmenty murów jednego z budynków oraz cokołowa partia okrągłej wieży. Zamek nie był przedmiotem badań terenowych." - Polskie zamki. Dziwne, przecież to wzniesienie to Rogowa, znowu brak precyzji w umiejscowieniu.
2/'Ponadto na zachód od Dolnego Wojcieszowa stał w średniowieczu zamek.." - Zamki i pałace Dolnegp Śląska.
3/W cytowanym wcześniej "Słowniku geografii Sudetów"(6) czytamy": Na północnym krańcu Wojcieszowa Dolnego na zachodnim zboczu wzgórza 382m nad linią kolejowa znajdują się nikłe ruiny kamiennego zameczku, wzniesionego zapewne w XIV wieku i prawdopodobnie zniszczonego podczas wojen husyckich. Nieznane są jego dzieje i przeznaczenie. Zachowały się fragmenty murów prostokatnej budowli i ślady cylindrycznej wieży".
O husytach
Po ogłoszeniu w 1417 roku czterech artykułów odzwierciedlających poglądy mistrza j/n
(I)*By w Królestwie Czeskim swobodnie i bezpiecznie głoszono słowo Boże.
(II)*By Ciało i Krew najświętszego ukrzyżowanego Chrystusa Pana rozdawane były pod postacią chleba i wina wszystkim wiernym.
(III)*By księżom odebrano i zniesiono ich świecką władzę nad bogactwem dobrem doczesnym, szkodzącym ich stanowisku, i aby księża dla zbawienia swego wrócili do reguły Pisma Świętego i żywota apostolskiego, jaki wiódł Chrystus ze swoimi apostołami.
(IV)*By wszystkie grzechy śmiertelne, zwłaszcza jawne, a także inne występki przeciw prawu Bożemu karano i piętnowano niezależnie od stanowiska grzeszącego. Śmierci są godni i ci, co popełniają grzechy i ci, co potakują grzechom takim.


Powstał narodowo-religijny ruch zwany husytyzm od przywódcy Jana Husa, którego szybko osądzono i spalono. Ale w proteście ruch szybko rozwinął się i husyci zapragnęli wdrożyć myśli wielkiego mistrza i zaatakowali wiele prowincji czeskich, niemieckich w tym Śląsk. W latach 1425-27 złupili wszystkie tereny wokół i ze Złotoryją, oparło się wówczas niewiele miast między In. Wrocław, Legnica czy Lwówek Śląski. I to może być ten okres likwidacji podwojcieszowskiego zamku.

4/ "Na północnym krańcu Wojcieszowa Dolnego na zachodnim zboczu wzgórza Rogowa, nad linią kolejową znajdują się ruiny kamiennego zameczku, wzniesionego w XIVw. i prawdopodobnie zniszczonego podczas wojen husyckich. Nieznane są jego dzieje i przeznaczenie. Zachowały się fragmenty murów prostokatnej budowli i ślady cylindrycznej wieży". Fragment z pracy mgr "olci"
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 9:55, 16 Lut 2007    Temat postu:

5/ "Został on zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Został zniszczony w średniowieczu. Zachowały się fragmenty ścian " - Zamek w Wojcieszowie
6/ "Na zachód od Wojcieszowa, ukryte w lasach, znajdują się ruiny obronnego zamku, zbudowanego z piaskowca pochodzącego z góry, na której stoi. Do dziś zachowały się jedynie resztki murów ścian i wieży. Z uwagi na jego położenie można przypuszczać, że była to średniowieczna górska strażnica." wwwwojcieszow.portal

7/ Napis przy ruinach "WOJCIESZóW RUINY ZAMKU Z XIV - XV W"

8/I jeszcze legenda towarzysząca ruinom:
"Średniowieczny zamek w Wojcieszowie znajduje się poza miejscowością, przy drodze wiodącej wzdłuż torów kolejowych na wzniesieniu Młyńca. Nie znamy żadnych faktów z dziejów budowy zamku, a tym bardziej daty jego powstania. Historia zamku związana jest z legendą o powstaniu Wojcieszowa. Według niej namiestnik Bolesława Krzywoustego na Dolnym Śląsku Piotr Włost herbu Łabędź wysłał nad Kaczawę grupę księży i mnichów, by resztki pogan wierzących w Peruna, Zywię, Welesa, Fliusa i innych bogów na łono kościoła katolickiego sprowadzić. Do obrony tej wyprawy wyznaczono rycerza Wojciesza Paszowica, dodając mu 40-stu zbrojnych. Wojciesz (od jego imienia powstała nazwa miejscowości) w XIII wieku buduje kasztel na planie kwadratu. W 1367 roku w Wojcieszowie znajduje się już dwór obronny otoczony kamiennym murem, wieżami (wyższa wieża nazywała się wieżą Głodową) z fosą, bramą i mostem zwodzonym. W czasie wojen husycko-niemieckich, husyci w 1426 roku zajmowali Śląsk i wtedy Wojcieszów został splądrowany i dotknięty pożarem. Zamek zostaje zniszczony....."
Jedno ze żródel podaje:"Możliwe,że był siedzibą rycerzy rozbójników.."
Na starym forum były piękne fotki tych ruin, z pewnością interesująco zilustrowałyby ten temat. Jak coś jeszcze macie dopisujcie, wiem że jeszcze powtarza się często "rycerski" i inne architektoniczne detale.


Ostatnio zmieniony przez Gość 2 dnia Nie 0:45, 18 Lut 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
zulus
Użytkownik forum
Użytkownik forum



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Stąd ;)

PostWysłany: Pią 13:27, 16 Lut 2007    Temat postu:

Fotka zamku
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bartek
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 108
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wojcieszów

PostWysłany: Pią 18:40, 16 Lut 2007    Temat postu:

Aaa... prowadzi tamtedy szlak rowerowy ???
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 23:32, 16 Lut 2007    Temat postu:

Witaj Zulus! I dzięki za wsparcie. Twoje fotki były najtrafniejsze i najlepiej ilustrują ten temat wśród prezentowanych w necie. Mam te fotki łącznie ze starą stronką forum ,ale nie ośmieliłem się bez twojej zgody....
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lasota
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 21 Gru 2006
Posty: 162
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: 15°55'E 50°58'N

PostWysłany: Sob 3:32, 17 Lut 2007    Temat postu:

Bartek napisał:
Aaa... prowadzi tamtędy szlak rowerowy ???

Niestety nie, ale jest tam swobodny dojazd drogą. Rowerkiem można sobie śmiało jechać na wycieczkę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 10:38, 10 Mar 2012    Temat postu:

Cały czas o zagładzie zameczku wojcieszowskiego krążą różne przypuszczenia. Ale przy założeniu, że był raubritterskim - termin niemiecki czyli zbójecki, bandytów, rabusiów trudniącym się głównie napadami rozbojami na zwłaszcza podróżnych. Były to czasy XV wieku kiedy w Sudetach i na Pogórzu Sudeckim wszędzie grasowały w/w bandy. Powszechna dostępność do kamienia i szybkie budowanie zameczków w różnych miejscach pomagały i rozwijały ten proceder. Dowódcy czyli rycerze z tamtych lat nie zawsze byli złoczyńcami. Wszystko to się miesza i tamten okres to konglomerat przeróżnych przyczyn takiego postępowania czasami prawnego, czasami na siłę, by odzyskać np. myto, cło, podatki od miast czy świadczeń od ludności, czasem to znamiona rabunku czasem zwykłego egzekwowanie legalnych praw. Jedno jest pewne działo się dość długo tak aż do rządów Macieja Korwina, który w 1479r polecił wojskom węgierskim, łużyckiemu Związkowi Sześciu Miast oraz mieszczanom Lwówka i Jeleniej Góry by zniszczyli niektóre zamki w Sudetach. Czy wtedy wojcieszowski zamek padł? Potem Korwin wdał się w walki z Austriakami, a po ich zakończeniu jeszcze raz wysłał 2000 żołnierzy by dokończyć dzieła niszczenia raubritterskich zamków. A może wtedy?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 10:43, 03 Lis 2012    Temat postu:

Hans von Zedlitz – Röchlitz to jeden z najbardziej sławnych raubritterów, czyli rycerzy – rabusi. Pochodzenie ze znakomitego rodu nie odstraszało go od napadów na podróżnych i kupców czy rozbojach. XV wiek to rywalizacja o czeską koronę króla Czech Jerzego z Podiebradów z królem Węgier Maciejem Korwinem. Rzeczony Hans był stronnikiem Jerzego od 1458 roku, który potrzebował rabusia do zwalczania swoich przeciwników na Śląsku, a zarazem finansował utrzymanie jego dóbr. Rycerski rabuś łupił wszędzie w najazdach na posiadłości, ale głównie w okolicach Złotoryi. W innych miastach śląskich współdziałał z innymi rycerzami władającymi okolicznymi zamkami dzieląc się zrabowanymi dobrami. Częstokroć zrabowane łupy sprzedawano w części ich właścicielom. Potężny Wrocław nie chciał występować przeciw stronnikom króla Jerzego. W 1471 roku król Jerzy z Podiebradów zmarł, a jego następca Władysław Jagiellończyk dalej kontynuował te potrzeby względem sławnego rycerskiego rabusia. Dopiero w 1479 roku zakończyły się wojny o Śląsk Władysława Jagiellończyka z Maciejem Korwinem, który zawładnął Śląskiem i z miejsca przystąpił do likwidacji oponentów wywodzących się również z raubritterskich zamków sudeckich. Niektóre zostały zdobyte i zniszczone jednakże nie wszystkie wymieniono. Dalej jak w poście powyżej. Sam Hans von Zedlitz – Röchlitz znalazł schronienie u króla Czech Władysława Jagiellończyka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » ZABYTKI Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional




fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Regulamin