ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » ZABYTKI

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Pałac i park przy Chrobrego 251
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 11:15, 25 Sie 2007    Temat postu: Pałac i park przy Chrobrego 251

Z pracy mgr Aleksandry Słowińskiej
Pałac i park przy ul. B. Chrobrego 251 (niem. Niedergut)
Pierwotnie istniał tu prawdopodobnie renesansowy dwór, przebudowany w końcu XVII w. na wczesnobarokową rezydencję. Ta z kolei została gruntownie zmieniona w latach 1858 - 1860, kiedy to powstał dzisiejszy' pałac o neogotyckich formach.
Pałac z kamienia i cegły został zbudowany na planie pięcioboku, zbliżonym do kwadratu. Jest to budowla dwukondygnacyjna, wysoko podpiwniczona, nakryta dachem czterospadowym ze ściętym wierzchołkiem, z lukarnami. Pałac ma ciekawą, urozmaiconą bryłę, której lukarny, szczyty, wieżyczki i kominy dodają mu wiele uroku zwłaszcza, kiedy odbija się on w wodach dawnej fosy.
Elewacja frontowa (zachodnia) siedmioosiowa, z wieżą na osi, nakrytą dachem dwuspadowym. W wieży znajduje się główne wejście, zakończone ostrołucznie. Nad nim umieszczone dwa herby: z lewej strony rodziny von Zieten (uszkodzony), z prawej von Zedlitz Neukirch. Elewacja wschodnia także siedmioosiowa, z wieżą na osi, zwieńczoną pseudomachikułami i dachem czterospadowym. W parterze wieży było wyjście na taras, markujący basteję, podkreślony rozległą sadzawką. W dachu, po obu stronach wieży, dwie mansardy. Naroża są flankowane dwiema okrągłymi pseudowieżyczkami z otworami szczelinowymi, nakrytymi wysmukłymi daszkami.
Elewacja południowa siedmioosiowa, z mansardą w dachu, nakrytą dwuspadowym dachem. Elewacja północna o nieregularnych osiach, ze szczytem zwieńczonym schodkowe, nakrytym dwuspadowym dachem, z oknem zakończonym ostrołucznie.
Wnętrza trójtraktowe, układ pomieszczeń zaś identyczny na wszystkich kondygnacjach. W piwnicach sklepienia krzyżowe, kolebkowe i kolebkowe z lunetami, a większość pomieszczeń na wyższych kondygnacjach zawiera drewniane stropy, niektóre z fasetą. W jednej z sal parteru zachował się barokowy kominek, a w kilku innych sztukaterie na sufitach.
W pobliżu pałacu stoi dawna oficyna (ul. Chrobrego 243). obecnie dom mieszkalny, murowany, 2-kondygnacyjny, z charakterystycznym szczytem schodkowym pochodzący z 4 ćwierci XIX w.

[link widoczny dla zalogowanych]
Pałac w Wojcieszowie Dolnym na przedwojennej pocztówce repr.z Łuczyński R.M,.

W 1403 r, Nicol i Hannos Stumplowie są pierwszymi wymienianymi właścicielami dolnej części wsi Kauffung. W latach 1449 1604 są wzmiankowani są przedstawiciele rodziny von Seidlitz. Natomiast w latach 1663 i 1667 jako właściciel występuje Sigismund von Polsnitz. następnie Johann Friedrich von Tilisch, a w 1675 r. Anna Margarethc von Tilisch, de domo von Polsnitz. Z roku 1688 jest znany Georg Wilhelm von Reibnitz, który prawdopodobnie był inicjatorem powstania tu reprezentacyjnego pałacu barokowego. W 1727 r. Majątek był własnością Heinricha Wilhelma barona von Kottwitz, a od 1772 r. wdowy po nim. W roku 1785 właścicielką Wojcieszowa Dolnego była Cunigunda Maximiliana Sophia von Scheel, a w 1808 r. Barbara Louisa Wilhelmina baronowa von Zedlitz, de domo baronówna von Kottwitz. W roku 1816 tę część wsi dzierżył Caspar Otto Conrad Gottlieb baron von Zedlitz und Neukirch, potem baron Cuno (1856 r.), po nim baron Adrian (1874 r.), a następnie baronówny Brigitta, Cunigunda i Gabriela. W grudniu roku 1911 pałac z majątkiem nabyła Louisa von Bergmann, a ostatnim z tej rodziny był Joachim, dzierżący dobra do ostatniej wojny. Po wojnie w pałacu znajdowały się biura Państwowego Gospodarstwa Rolnego, które zajęło budynki dawnego folwarku. Od lat 60, aż do 2001 r. mieściła się w nim szkoła podstawowa. W roku 2002 pałac wraz z parkiem został sprzedany prywatnemu właścicielowi.
Dwór w Wojcieszowie Dolnym otoczony został szeroką fosa, zachowaną dzisiaj jedynie od wschodu i częściowo północy. Elewacją czołową zwrócono go na zachód w stronę rozległego folwarku zamkniętego budynkami gospodarczymi. Dwór wraz z folwarkiem usytuowany został w południowo wschodniej części założenia, które otoczone było pierwotnie kamiennym murem, zachowanym fragmentarycznie po północnej stronie. Ponadto wzdłuż wschodniej granicy ciągnie się dawna wiejska droga (obecnie lokalna do Świerzawy).

Niewątpliwie pierwsze prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół rezydencji przypadają na okres jej budowy, a wiec na połowę XVII wieku. W owym czasie otoczono dwór szeroką fosą, przez którą, na wysokości głównego wejścia, przerzucono most. Z XVII wiekiem należy także wiązać powstanie wielkiego ogrodu, usytuowanego za folwarkiem. Pełnił on różne funkcje (warzywny, ozdobny) i otoczony był, zachowanym w całości do dziś, kamiennym murem. Za XVII wieczną genezą tego ogrodu przemawia zarówno lokalizacja (brak bezpośredniego powiązania z dworem) jak i jego rozmiar. Wzdłuż południowego boku ogrodu przebiega stara droga gospodarcza prowadząca z pól na folwark. W pobliżu tej drogi znajduje się piwnica, będąca dawną dworską lodownią, założoną prawdopodobnie w XVII! wieku.
Na początku ubiegłego stulecia, zapewne w pierwszym 30 leciu, na terenie dawnych dworskich łąk, przylegających od północy do ogrodu, folwarku i dworu, założono park krajobrazowy zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu, wciągając do założenia zalesione wzgórze, znajdujące się po wschodniej stronie. Centralną część parku zajmuje rozległa polana otoczona drzewami. Drzewostan zastany wzbogacono tu o nowe gatunki i poprowadzono promenadę wiodącą na zalesione wzgórze.
W drugiej połowie XIX stulecia zasypano fosę po południowej i zachodniej stronie pałacu oraz wzbogacono o nowe nasadzenia istniejący drzewostan.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pietia
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 23 Gru 2006
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Z W...

PostWysłany: Pią 9:56, 07 Mar 2008    Temat postu:

Wszyscy wojcieszowianie pamiętają (chodzi mi o lata po II i III Smile wojnie), że w pałacu mieściła się szkoła, a przy niej było boisko szkolne... Wiem, od kilku lat, że pałac przeszedł w ręce prywatne...
...Może ten post powinien być w dziale SPORT, jednak nie mogę się oprzeć by nie zapytać Very Happy Czy ten kawałek przeznaczony do gry w piłkę (wszelaką), będący na teranie parku przypałacowego jest wykorzystywany przez młodzież w cel utrzymania kondycji (patrz wyżej) fizycznej???
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dor10
Początkujacy
Początkujacy



Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wojcieszów

PostWysłany: Nie 19:14, 22 Mar 2009    Temat postu:

Mamy piękne zabytki którymi możemy się pochwalić i niby są wizytówką naszego miasta. Niestety przeciętny mieszkaniec czy turysta może zrobić tylko zdjęcie z daleka i zamkniętych bram z napisem ,,TEREN PRYWATNY'' Bo nie ma tam ani noclegów, czy innych atrakcji. Powinno się zabierać właścicielom którzy nie dbają o takie mienie. A TO WSZSTKO NISZCZEJE . A MIASTO ŚPI.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Krzychu
Użytkownik forum
Użytkownik forum



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wojcieszów

PostWysłany: Sob 11:42, 13 Lut 2010    Temat postu:

Zawsze będę miał ogromny sentyment do tego miejsca. Gdy jestem w Wojcieszowie nie mogę pogodzić się z faktem, że spacery po tamtych okolicach nie wchodzą w grę. Chciałbym krótko nawiązać do wątku Pieti, który dotyczył boiska w przypałacowym parku. Jeszcze 10-15 lat temu było to miejsce spotkań całej młodzieży z dolnego. W weekendy było tylu chętnych do gry, że trzeba było wykazać się nie lada umiejętnościami by dostać powołanie do pierwszych składów. Reszta musiała cierpliwie siedzieć na ławkach aby załapać się na następny mecz. Mecze sobotnie często przewyższały poziomem i frekwencją mecze Orła. Dodam jeszcze, że boisko miało zainstalowane dwa kosze dla amatorów koszykówki. W parku był plac zabaw dla najmłodszych i ogromna górka dla zimowych narciarzy , saneczkarzy czy miłośników zjazdów na byle czym. Nie chcę nawet wspominać lodowiska przy pałacu... i dziwić się później, że hokej w Polsce na niskim poziomie stoi gdy baza treningowa z dolnego zamknięta dla hokeistów...ech.

Ostatnio zmieniony przez Krzychu dnia Pon 12:04, 22 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jarrybegood
Początkujacy
Początkujacy



Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Szczytniki

PostWysłany: Czw 11:58, 02 Gru 2010    Temat postu:

Najważniejsze, że są ludzie którzy interesują się przeszłością i dbają o te sprawy.

Ostatnio zmieniony przez jarrybegood dnia Czw 11:58, 02 Gru 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Pią 13:38, 08 Lip 2016    Temat postu:

Wooow...ale historia! Muszę odwiedzić to miejsce! Uwielbiam takie zabytki i jestem zdania że każdy powinien znać historię swoich przodków.
Powrót do góry
ZbuJacek
Początkujacy
Początkujacy



Dołączył: 11 Lut 2016
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 17:22, 02 Lis 2017    Temat postu:

dor10 napisał:
Mamy piękne zabytki którymi możemy się pochwalić i niby są wizytówką naszego miasta. Niestety przeciętny mieszkaniec czy turysta może zrobić tylko zdjęcie z daleka i zamkniętych bram z napisem ,,TEREN PRYWATNY'' Bo nie ma tam ani noclegów, czy innych atrakcji. Powinno się zabierać właścicielom którzy nie dbają o takie mienie. A TO WSZSTKO NISZCZEJE . A MIASTO ŚPI.

Tak jest w wielu miejscach. Ciekawe co właściciele prywatni z tego mają? Przecież tam nie mieszkają.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » ZABYTKI Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional




fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Regulamin