ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » JASKINIE

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Nasze jaskinie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lasota
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 21 Gru 2006
Posty: 162
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: 15°55'E 50°58'N

PostWysłany: Sob 2:19, 10 Lut 2007    Temat postu:

Gdzie ludzie mają rozum???
Przecież już gdyby Niemcy chcieli przerobiliby tą górę w pył, jednak potrafili docenić taki ewenement.
Połom, Wilcza Góra, Dolina Rospudy.... aż się wierzyć nie chce.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bartek
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 108
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wojcieszów

PostWysłany: Sob 9:57, 10 Lut 2007    Temat postu:

No ja nie wiem, najdziwniejsze jest to że nie ma osób ,które by się tym zajeły... Przytoczę historię Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Tam w masywie "Śnieżnika" również prowadzono prace górnicze i gdy przypadkiem natknięto się na wielką szczelinę w skale, prace były prowadzone dalej. Lecz szczeliną zainteresowali się naukowcy gdyż znaleziono w niej szczątki niedźwiedzi jaskiniowych. Speleolodzy też nie byli bezczynni gdy na powierzchni były prace górnicze oni kopali zamuliska... Po 2 latach kopania dokopali się do NAJPIĘKNIEJSZEJ jaskini w Polsce Exclamation Pieczę nad Jaskinią od razu przejął konserwator zabytków, który nie pozwolił na prace górnicze Exclamation Teraz jaskinia jest udostępniona turystom Exclamation
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 5:56, 14 Sie 2007    Temat postu:

filipo2 ze starego forum
oto kilka opisów Naszych jaskiń:
Jaskinia Bębniarza leży na wysokości 510 m n.p.m. w skałkach o nazwie Cisowiec, poniżej góry Skopiec. Aby dostać się do otworu należy wspiąć się na trzymetrowy próg skalny. Długość jaskini wynosi 3l m, a głębokość 7 m. Posiada ona kilka wąskich, bocznych odgałęzień. W jaskini znajdują się ładne polewy naciekowe (w kolorach mlecznym i brązowym), a także szczotki kalcytowe i niewielkie, tworzące się stalagnaty.
Jaskinia Nad Potokiem znajduje się na wschodnim stoku góry Meszna na wysokości 540 m n.p.m. Przez całą jaskinię przepływa potok, tworzący nawet niewielkie kaskady. Jaskinia została wymyta w staropaleozoicznych wapieniach krystalicznych tzw. wojcieszowskich. Jest ona łatwa w zwiedzaniu, choć w kilku miejscach jest wąska i trzeba się „przeciskać”. W jaskini żyją m.in. pająki.
Jaskinia „Nasza Dziura" leży w starym, nieczynnym kamieniołomie w skałkach Cisowiec i jest zbudowana z wapieni wojcieszowskich. Jej lewa ściana w całości pokryta jest polewą kalcytową Ponadto występują w niej draperie oraz czyste mleczno-biale nacieki kalcytowe w kształcie łezki. Długość jaskini wynosi 20 m, a głębokość 8 m.
Jaskinia Nowa (Jaskinia Diabełków) znajduje się na dnie II poziomu wydobywczego w nieczynnym kamieniołomie Łomów Północnych, nad jeziorkiem „Zerówka". Jej długość wynosi około 250 m, a głębokość 49 m. System korytarzy i komór rozwinięty jest na stromo nachylonych szczelinach. W jaskini występują liczne kominki, studnie, progi, a na stropach zagłębienia w postaci kopulastych kotłów. Dno korytarzy i komór wypełniają ilaste namuliska (rudo-brązowo-czerwone). Jaskinia jest mokra, a w niektórych miejscach powstają okresowe jeziorka oraz pada „deszcz jaskiniowy". W największej sali (o wymiarach 14 m długości i 6 m szerokości) turyści ulepili z gliny różne postacie i tak powstała pierwsza galeria jaskiniowa zwana „Galerią Diabełków". W jaskini przebywają nietoperze: nocki rude i nocki duże, a także troglokseny, chrząszcze, pająki oraz ćmy. Jaskinia posiada skromną, ale przepiękną szatę naciekową i często zwiedzana jest przez licznych turystów oraz speleologów (taterników jaskiniowych).
Jaskinia Pajęcza znajduje się około l0 m ponad II poziomem wydobywczym nieczynnych kamieniołomów Łomów Północnych, nad jeziorkiem „Zerówka". Posiada kilka otworów wejściowych, które znajdują się na różnych wysokościach (465-475 m n.p.m.). Jest to niewielka jaskinia ze skromną szatą naciekową (draperie i polewy kalcytowe). Uwagę zwracają wymycia na ścianach oraz kotły wirowe, które znajdują się w tzw. „Dużej Komorze". Nazwa jaskini pochodzi od często spotykanych pająków (kosarzy) i ich kokonów. Występują w niej także ćmy (strzępówka „Luiza"), a w zimie nocują nietoperze: nocki duże, nocki rude oraz gacki wielkouche. Na dnie jaskini można spotkać rozwijające się grzyby.
Jaskinia Północna Duża znajduje się na VI poziomie wydobywczym, w nieczynnym kamieniołomie Łomów Północnych (na wysokości 587 m n.p.m.). Długość jaskini wynosi 103 m, a jej głębokość około 39m. Na uwagę zasługują dwie wielkie komory (sale):
1. Sala Główna (długość 45n4 szerokość 20-25m, wysokość 4-5m) w rozwoju której główną rolę odegrały szczeliny międzywarstwowe. Strop jej jest płaski, bez jakichkolwiek śladów działania wody. Sala Główna ma kształt litery S, z lewą boczną komorą.
2. Sala Dziada, w której występują ładne nacieki w formie bulw oraz draperie, a w prawej ścianie otwiera się wnęka (kapliczka) z bulwiastymi stalaktytami. Sala Główna oddzielona jest od Sali Dziada zawaliskiem. Najprawdopodobniej te dwie sale stanowiły niegdyś całość, ponieważ mają ten sam kierunek i kąt upadu. Jaskinia jest wilgotna, a w niektórych miejscach pada „deszcz jaskiniowy". W wyniku prac górniczy jej część została zniszczona wraz z piękną szatą naciekową. Przy otworze oraz w samej jaskini można znaleźć pokruszone fragmenty nacieków z dużymi i pięknymi kryształami kalcytu. W namuliskach znaleziono: kości niedźwiedzia jaskiniowego, żuchwę renifera, kości lwa jaskiniowego, a także jaspisy, krzemienie i kwarce ze śladami obróbki przez człowieka. Jaskinia ma, pod względem mikroklimatu, charakter zbliżony do „ statycznej jaskini lodowej". W jaskini nocują nietoperze Rucki rude. Jaskinia Północna Duża jest łatwo dostępna i licznie dwiedzana przez turystów oraz speleologów.
Szczelina Wojcieszowska znajduje się 25 m nad poziomem VI, w północnej ścianie (dawne wyrobisko) Góry Połom na wysokości 560 m n.p.m. Jest to najgłębsza jaskinia Sudetów (112,6 m). Jej długość wynosi 440 m i jest to zarazem najdłuższa jaskinia Gór Kaczawskich (druga w Sudetach po Jaskini Niedźwiedziej). Szczelina Wojcieszowska jest rozwinięta pionowo na systemie wąskich i stromo nachylonych, równoległych szczelin oraz spękań. Występują w niej: wąskie zaciski, progi, pionowe kominy i studnie, a także zawaliska.Ponadto w jaskini są: kolorowe kaskady, draperie, liczne skupiska heliktytów, a także przepiękna, bogata szata naciekowa. Nazwy niektórych fragmentów jaskini pochodzą od tych form naciekowych, np.: Studnia z Kaskadami, Partie Biało-Czerwone, Sala z Grzybkami. Jaskinia jest wilgotna, a w niektórych miejscach występują okresowe jeziorka. Szczelina Wojcieszowska jest noclegownia nietoperzy (w zimie około 300 sztuk). Jest ona trudna i wymaga specjalistycznego sprzętu (długie zjazdy) oraz odpowiedniego przeszkolenia.
Jaskinia Kryształowa znajduje się na wysokości 540 m n.p.m. we wschodniej części Łomów Południowych (VI poziom wydobywczy). Jaskinia rozwinięta Jest na pionowych szczelinach. Jej udokumentowana długość korytarzy wynosi 130 m, a głębokość około 30 m. W tzw. Studni Wstępnej znajduje się wspaniała kaskada naciekowa o wysokości 9m. Ściany studni pokryte są kaskadami z mleka wapiennego, a dno pokrywa ilaste namulisko. Ponadto jaskinia posiada wspaniałą szatę naciekową: stalaktyty, stalagmity, draperie, heliktyty, kaskady, galerie, róże kalcytowe, kominy, itp. Do najciekawszych jej fragmentów można zaliczyć:
• Salę Zachwytu o wysokości około 6m, swoim kształtem przypomina katedrę. Jej ściany pokryte są polewami kalcytowymi i naciekami grzybkowymi, które posiadają zabarwienie białe, brązowe i czerwone.
• Wannę Kalcytową z różami kalcytowymi, która powstała w wyniku dużego nagromadzenia romboedrycznych kryształów kalcytów. Jest to bardzo rzadkie i wyjątkowe zjawisko na terenie Sudetów.
• „Hydrozagadkę” na dnie której znajduje się okresowe jeziorko o wymiarach 0,6x1,0 m. W jaskini przebywają nietoperze, a także można spotkać liczne owady zarówno żywe, jak i zalane kalcytem. Jaskinia Kryształowa uważana jest za perłę obszarów krasowych Gór Kaczawskich. Szybko postępująca eksploatacja wapieni wojcieszowskich może doprowadzić do jej zniszczenia.
Jaskinia Zimowa znajduje się na wysokości 560 m n.p.m. w VII poziomie wydobywczym Łomów Południowych. Jej długość i głębokość wynosi około 20 m (rozwinięta jest na szczelinach i odspojeniach międzyławicowych w zmetamorfizowanych wapieniach wojcieszowskich wieku kambryjskiego . Jaskinia posiada bogatą szatę naciekową: stalaktyty (różnobarwne), stalagmity, draperie, kalcytowe kaskady, makarony oraz heliktyty (nacieki grawitacyjne). Jest to jedna z piękniejszych jaskiń Sudetów. Ze względu na położenie w czynnych kamieniołomach skazana jest na zniszczenie. Jaskinia jest łatwo dostępna.

Zilustrowanie fotografiami wymienionych jaskiń i ich wydzielonych i pięknie opisanych fragmentów składowych z pewnością przyczyniłoby się do bliższego poznania Naszego wojcieszowskiego skarbu i pokazania go innym chociaż na fotkach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
filipo
Forum doctor
Forum doctor



Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wojcieszów

PostWysłany: Nie 19:58, 25 Lis 2007    Temat postu:

Taka mała ciekawostka. Można porównać jaskinie kaczawskie z innymi w Polsce [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 21:58, 25 Lis 2007    Temat postu:

Ale tak podsumowując wojcieszowskie jaskinie w Sudetach jesteśmy najlepsi w 10-tce jaskiń: 9 najgłębszych i 6 najdłuższych.
Tylko dlaczego tak mało turystycznie atrakcyjni ?
[link widoczny dla zalogowanych]

Proponuje podać na forum możliwości zwiedzania jaskiń, które są dostępne
np. bez przewodnika, które z przewodnikiem, gdzie załatwiamy zwiedzanie,
czy wszystkie jaskinie są normalnie dostępne ,czy wymagają sprzętu specjalistycznego itd. Turyści zamierzający nas odwiedzić też szukają najpierw informacji w internecie ,a są sygnały że nas czytają. Przydała by się taka podpowiedż i jednoznacznie przybliżyła by zainteresowanym takie informacje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
filipo
Forum doctor
Forum doctor



Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wojcieszów

PostWysłany: Pon 18:44, 26 Lis 2007    Temat postu:

Do zwiedzania proponuje następujace jaskinie: Bębniarza bardzo łatwa, Nad Potokiem także tylko, że mozna troszeczkę zmoknąć w niej, gdyż płynie przez nią potok, Północna Duża jedna z łatwiejszych jaskiń chociaż bardzo zniszczona. Najlepiej zwiedzać ją od kwietnia do października ze wzgledu na :śpiące" nietoperze. Obok znajduje się Północna Mała, chociaż w sumie trudno ją znaleźć. Oczywiścje Jaskinia Nowa (Diabełków). Do wyżej wymionionych jaskiń wystarczy jakaś latarka, kask no i oczywiscie aparat. Postaram się niedługo umieścić kilka fotek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
filipo
Forum doctor
Forum doctor



Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 267
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wojcieszów

PostWysłany: Wto 12:13, 04 Gru 2007    Temat postu:

Jaskinia jest jak najbardziej bezpieczna do zwiedzania:) Nietoperzy nie ma. Zdjecia ogólnego planu niestety nie da rady zrobic. Przy samym koncu jest zwezenie i trzeba sie "przecisnąć", aby dostac sie do nastepnej czesci jaskini. Tam rowniez jest drugie wejscie, ale znacznie trudniejsze. Skałki Cisowiec znajdują się w pobliżu kamieniołomu Silesia. Wkrotce opis i fotki z Jaskini Nad Potokiem i może Jaskini Północnej Dużej i Małej. Ostatnio niestety zostaliśmy przez ochroniarza wyproszeni z terenu zakładów wapienniczych. Dyrektor ponoć zabronił wpuszczać turystów i odwiedzających, chcących penetrować jaskinie!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sebastiank
Początkujacy
Początkujacy



Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 16:30, 25 Cze 2008    Temat postu:

Chciałbym zrobić mapkę okolicy Wojcieszowa i nanieść na nią współrzędne podziemnych obiektów takie jak jaśkinie czy sztolnie. Czy byłby ktoś chetny do pomocy i pokazania ciekawych wejść w okolicy??
Powrót do góry
Zobacz profil autora
yanzy
Przyjaciel
Przyjaciel



Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 159
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: wjcszw/krk

PostWysłany: Śro 20:28, 25 Cze 2008    Temat postu:

filipo napisał:
Ostatnio niestety zostaliśmy przez ochroniarza wyproszeni z terenu zakładów wapienniczych. Dyrektor ponoć zabronił wpuszczać turystów i odwiedzających, chcących penetrować jaskinie!


No po ostatnich tragicznych wydarzeniach tego się spodziewałem.Prawnie to tereny zakładu i wchodząc tam łamiemy prawo,co ciekawe we wszystkich materiałach reklamujących Wojcieszów jest "Zerówka" i jaskinie to troche brak konsekwencji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 6:32, 26 Cze 2008    Temat postu:

Post filipo jest z grudnia. Byłem ponad tydzień temu na Zerówce, dotarłem bez przeszkód. Jest więcej zółtych znaków ostrzegawczych przed osuwiskami i to wszystko. Niektóre miejsca wygladają rzeczywiście bardzo groźnie. Natomiast słyszałem, że chcą zasypać Zerówkę w ramach rozszerzenia produkcji i nowego planu zagospodarowania terenu.
Pyły najdrobniejszej frakcji mielonej mączki będą miały szanse rozszerzyć znacznie swoje terytorium jak za dawnych czasów.
Ciekawe ile w tym prawdy?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Pią 9:45, 27 Cze 2008    Temat postu:

sebastiank ty żeś chyba oszalał jeśli sądzisz że ktoś ci na to pozwoli Laughing
Powrót do góry
sebastiank
Początkujacy
Początkujacy



Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 12:58, 27 Cze 2008    Temat postu:

A może jednak ktoś da się przekonać aby zrobić dobrą mapkę
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lukas25380
Coś tu już napisał
Coś tu już napisał



Dołączył: 09 Paź 2010
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: LUBIN

PostWysłany: Nie 22:27, 05 Maj 2013    Temat postu:

Witam ma ktoś fotke przedstawiającą wejście do jaskini zimowej ???? penetruje jaskinie w wojcieszowie kilka lat a w zimowej nigdy niebyłem .

Ostatnio zmieniony przez lukas25380 dnia Nie 22:28, 05 Maj 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » JASKINIE Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional




fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Regulamin