ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » Historia

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Okolice Wojcieszowa przed i z Piastami
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość 2
Moderator
Moderator



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 1250
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 20:35, 27 Mar 2010    Temat postu: Okolice Wojcieszowa przed i z Piastami

Teren przyszłego Wojcieszowa i okolic wg opracowań historycznych, świadczą o wczesnym tu osadnictwie w okresie epoki kamienia na podstawie badań w jaskiniach, naukowców niemieckich /L.Zolt 1939/ i także polskich /Bronowicki 2001/- zamieszkiwali z pewnością od dawna Trzebowianie też Słowianie, tylko jest problem skąd się tutaj wzięli? Wg hipotez z DNA jest to zachodnie pochodzenie czyli tzw. koncepcja atlantycka, inne hipotezy to raczej wschodnie tereny nie przekraczające Uralu. Nie jest wykluczone, że Słowianie w jakimś momencie zamieszkiwali całą środkową Europę a nękani przez wieki przez agresywnych Madziarów i inne zaborcze plemiona zostali dawno rozdzieleni czy rozczłonkowani i w związku z tym podzieleni językowo bo i dzisiaj szybko rozróżniamy po usłyszeniu mowy kto jest Słowianinem. /Słowenia, Chorwacja, Macedonia, Serbia, Słowacja itd./

Najstarsze państwo zachodniosłowiańskie to Państwo Samona , które istniało w latach ok. 623-660 na terenie Moraw, Czech, Łużyc i Panonii obejmowało tereny przyszłego Wojcieszowa.
Po różnych badaniach historyków z okresu ostatnich dziesięcioleciach VI wieku Słowianie żyjący w okolicach Kotliny Panońskiej graniczyli z chanatem awarskim. Ponieważ Słowianie byli bardzo rozdrobnieni i niezorganizowani do obrony byli cały czas atakowani przez nich i dali sobie narzucić zwierzchnictwo awarskich władców, sprzymierzonych z Bizancjum. Kiedy jednak im to już nie wystarczyło i łupieżcze wyprawy skierowali przeciwko swoim sprzymierzeńcom Bizancjum , ci pod wodzą kolejnych cesarzy bizantyjscy podjęli współpracę ze słowiańskimi plemionami przeciwko Awarom byłym sojusznikom. Ok. 625 r wybuchło ogólnosłowiańskie powstanie przeciwko Awarom. W trakcie walk wielką sławę zdobył frankijski kupiec Samo czy Samon. Kiedy Słowianie Słowianie pozbyli się awarską zwierzchności, obwołali go swoim władcą ,tworząc ze zjednoczonych plemion ponadplemienne państwo. Centrum państwa Samona stanowiły Morawy, ,a granice objęły na południu dolną Austrię i Kotlinę Czeską, na północy bagna Sprewy na Łużycach, na zachodzie oparły się o Soławę, a na wschodzie o środkową Odrę na Śląsku. W latach 629-639 to słowiańskie państwo toczyło wojnę z frankijskim królem Dagobertem I, dwukrotnie odpierając jego najazdy, m.in. wielka wyprawa Franków zakończyła się w roku 631 klęską pod Wogastisburgiem /nie znaleziono tego miejca/ a w rewanżu Słowianie pustoszyli Turyngię. Sukcesy Samona w walce przeciw Frankom a szczególnie Awarom pozwoliły na wielką migrację Słowian na południe co potwierdza udział Serbów i ich księcia Derwana w walce z Frankami po stronie Samona. Jest to również czas migracji Serbów i Chorwatów na Bałkany. Państwo Samona istniało bardzo krótko. Niestety śmierć Samona w ok.660r spowodował zamęt i w efekcie rozpad państwa.

Późniejszy okres jest raczej skromny w wiedzę ale jest wiadomym, że cesarz Franków Karol Wielki /wielki jako dyplomata i wysoki wzrostem 192cm/ skutecznie w latach (779-804) przeprowadzał represyjne wyprawy przeciw Słowianom połabskim ,których część uzależnił. Narzucając im swoja kulturę, systemy społeczne, podział administracyjny i kościelny, systemy monetarne, podatki, cła itd. które będą obowiązywać przez wieki. W IX wieku jak najstarsze pisane źródła mówią, tereny przyszłego Wojcieszowa i okolic należały do Księstwa Wielkomorawskiego, które powstało kilka lub kilkanaście lat po zniszczeniu kaganatu koczowników awarskich przez cesarza Karola Wielkiego w 805r. Pierwszy władca powstającego Księstwa Wielkomorawskiego Mojmir I (820-846) przyłączył dzisiejszą Słowację i przyjął chrzest w 833r, następny władca Rościsław (846-870) wysłał na ziemie Słowian w 862r braci Cyryla i Metodego zaś na Śląsk w 863r ich ucznia Oslawa, znających język Słowian. Bracia byli autorami alfabetu Słowian - słynnej głagolicy. Władcy nie odpowiadała działalność misyjna zakonników niemieckich, którzy nie znali tego języka. Cyryl zmarł 869r, więc Metody wymógł na papieżu Hadrianie III w 885r by również w tym języku prowadzić liturgię oraz prosił o pomoc przeciw klerowi niemieckiemu, który przeszkadzał wypełniać ich misyjną działalność. Niestety niemiecka hierarchia kościelna mająca inne plany do tych ziem nie dość, że wygoniła sławnych misjonarzy to wymogła na następnym papieżu Stefanie VI w 887r /bulla/, by zabronić używania języka Słowian w liturgii i wrócić do łaciny. Długo trwało te likwidowanie języka Słowian z liturgii aż do XII/XIII wieku a zarazem wiadomo jak wcześnie już postępowała germanizacja tych ziem i od tamtej pory aż do 1967r używano w liturgii łaciny. Następny władca Księstwa Wielkomorawskiego któremu podlegały tereny Wojcieszowa i okolic to Sławomir (870-871), potem Światopełk Wielki (871-894).Ten władca to szczyt ekspansji Księstwa kiedy to należały doń tereny dzisiejszych Węgier, Czech, Małopolski, Śląsk, Łużyce i Słowacja. Upadek Księstwa nastąpił za rzadów Mojmira II (894-906/07),kiedy to wtargnęli Madziarzy za namową króla Niemiec Arnulfa. Madziarzy pod wodzą Arpadów strasznie łupili tereny padłego Księstwa Morawskiego jak również tereny zachodniej Europy przez prawie 50 lat. Podbili również tereny pod Paryżem, Akwizgranem czy Lombardię /899-900/ i cały Płw.Apeniński /916-926/ a nawet Pireneje dochodząc do Atlantyku. W 955r nad rzeką Lach koło Augsburga rycerstwo niemieckie pod wodzą cesarza Ottona I rozbili Madziarów którzy zaprzestali ataków na Bawarię i od 970 r skupili się już raczej w kotlinie Naddunajskiej tym samym okolice przyszłego Wojcieszowa uwolniły się od Madziarów.

[link widoczny dla zalogowanych]
=-=-=-=-=-
Od 1100 pełna kontrola nad Śląskiem książę Bolesław Krzywousty 1103 i 1106 najazdy czeskie na Śląsk, 1109 najazd króla niemieckiego Henryka V, Bolesław Krzywousty odwet najazd na Czechy w 1110r. w 1114 zaprzestał wypłaty trybutu czyli przymusowej daniny płaconej władcy mocniejszemu przez władcę słabszego. 1115 układ pokojowy z czeskim Władysławem I. I znowu 1132-1134 najazdy czeskie na Śląsk i znowu pokój w 1137r z czeskim księciem Sobiesławem
Po śmierci Bolesława Krzywoustego 1138 Śląsk przypadł Władysławowi II Wygnańcowi który, przegrał walki o dzielnicę śląską z młodszymi braćmi i poprosił o pomoc szwagra Konrada III. W międzyczasie zwycięzcy juniorzy podzielili na nowo Śląsk, który zajął Bolesław IV Kędzierzawy. Po zbrojnej interwenci Konrada w 1146 i jego następcy Fryderyku I Barbarossy w 1157 Bolesław Kędzierzawy złożył hołd lenny cesarzowi, zobowiązując się zwrócić Śląsk, ale zwlekał z przyrzeczeniem aż do śmierci Władysława Wygnańca i jego żony w 1163r, kiedy wreszcie mogli wrócić na Śląsk jego synowie. Władzę nad Śląskiem przejął Bolesław I Wysoki, ale pozostali upomnieli się o swoje części i została wywołana na tym tle wojna domowa. W końcu , w latach 1177-1185 Śląsk został podzielony między Bolesława I Wysokiego, na którego terenie był teren Wojcieszowa, Jarosława Opolskiego (okolice Opola), Mieszka I Plątonogiego (okolice Cieszyn -Bytom) i Konrada Laskonogiego (okolice Głogowa), po którego śmierci tereny Głogowa wróciły pod panowanie Bolesława Wysokiego. Po śmierci Jarosława w 1201 r Mieszko Plątonogi przejął Opolszczyznę. Po Bolesławie I Wysokim władze w księstwie śląskim przejął jego syn Henryk I Brodaty. Ambicją tej dynastii + Henryk II Pobożny było przejęcie kontroli nad pozostałymi terenami Śląska, co im się do 1241r znacznie udało. Rządy Henryków to wzmożone osadnictwo niemieckie i gwałtowny wzrost ludności, miast i i wiosek najczęściej na magdeburskim prawie. Te wspaniałe plany przerwał najazd Mongołów i jego śmierć. Teren Wojcieszowa należał od 1241-1243 do 1273 do księcia Bolesława II Rogatki (także Łysy i Cudaczny) zm. 1278 syna Henryka II Pobożnego.

[link widoczny dla zalogowanych]
klikaj na mapki – zobaczysz gdzie jest Wojcieszów jeśli Świerzawa jest oznaczona jedynką
Bolko II Mały 1346-1368(ostatni niezależny książe piastowski na Śląsku), potem żona Bolka II Małego - Agnieszka Habsburska księstwo jako oprawa wdowia 1368-1392, potem Władysław Opolczyk (syn Bolka II)1370-1401, księstwo należy do korony czeskiej [1392] i jest rządzone przez starostów królewskich.
Ruprecht spłaca olbrzymie zadłużenie po rozrzutnym dziadku Bolesławie III
1470 - 1490 ziemiami Śląska zawładnął Maciej Korwin król Węgier, Chorwacji i Czech
Kiedyś na Henryka mówiło się Jędrzych
Wacław II wprowadził stanowisko starosty

1417 – Świdnica uzyskała od Wacława IV królewski mandat potwierdzający prawo mili (ok. 6,5 km) oraz ograniczający produkcję poza cechową na wsi. Zakazano zakładania we wsiach księstwa świdnicko-jaworskiego warsztatów rzemieślniczych, browarów i organizowania targów solnych.
1419- 1436 wojny husyckie
Zygmunt Luksemburski zakazał pomagać husytom
1444 księstwo świdnicko-jaworskie i wrocławskie zawarły związek zbrojny celem wytępienia rycerzy-rabusiów i zaprowadzeniu spokoju na Śląsku. Reformy monetarne - zlikwidowano fałszywe monety wybuchły zamieszki ale sytuacje uspokojono.
1515 układ między Jagiellonami a Habsburgami o dziedziczenie tronów czeskiego i węgierskiego, zmarł Władysław Jagielło1516, tron węgierski i czeski obejmuje syn Ludwik Jagiellończyk, w 1526 pod Mohaczem ginie Ludwik który nie zostawił po sobie potomka. Węgry, Czechy i Śląsk przechodzą pod panowanie austriackich Habsburgów.
1530 dekret wypędzający wszystkich heretyków, szczególnie anabaptystów - lewe skrzydło luterańskiej reformacji, (praktykowanie chrztu dorosłych, niezależność, wolność stanów.
1545 szlachta otrzymanie przywileju na prowadzeniu tkactwa wiejskiego , co było wcześniej zakazane – gwałtowny rozwój tej gałęzi rzemiosła.
1561 pierwsza wzmianka o węglu kamiennym pod Wałbrzychem
1618- 1648 wojna trzydziestoletnia ciągłe grabieże i kontrybucje itd. traktaty pokojowe zapewniono wolność religii katolickiej, luterańskiej i kalwińskiej prawo do budowy trzech kościołów protestantom między in w Jaworze. W wyniku wojen zmniejszyła się ludność o ok 50% połowa wsi całkowicie spalona i wyludniona, ziemia leżała odłogiem, upadek rzemiosła handlu, głód, choroby. Walka obywateli bezskuteczna o tolerancję w dziedzinie kultu religijnego i pozostawienie protestantom niektórych szkół i kościołów. Wreszcie pozwolenie, ale tylko poza murami miejskimi bez wieży, a do budowy tylko drzewo, glina i słoma
1649-1650 znowu restrykcje kościoły zwrócone katolikom, a luterańscy pastorzy i nauczyciele usunięci
1707 przywrócenie praw wyznaniowych ewangelikom, zwrot 121 kościołów i budowę następnych zabroniono dostępu do urzędów z uwagi na wyznanie.
1725 ruszyło chałupnictwo tkackie aż w niemal 300 miejscowościach.
1741 zamiast księstw powstały powiaty przestało istnieć księstwo świdnicko-jaworskie.


Ostatnio zmieniony przez Gość 2 dnia Sob 20:56, 27 Mar 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Miasta Wojcieszów Strona Główna » Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional




fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Regulamin