Autor Wiadomość
Gość 2
PostWysłany: Pią 14:32, 27 Sty 2012    Temat postu:

KLIKNIJ!
Podpis pod pocztówką potwierdza wszystko
Maniek
PostWysłany: Pią 12:00, 27 Sty 2012    Temat postu:

Co do Elsnera - upamiętniono go w jeszcze jeden sposób. Na znanej nam mapie przy dzisiejszej ulicy Robotniczej widać napis "Elsnersiedl" (Elsnersiedlung), czyli osiedle (osada) im. Elsnera.
Maniek
PostWysłany: Pią 9:40, 27 Sty 2012    Temat postu:

Tak - obejrzałem, ale mi chodzi o fotkę, która jednoznacznie rozwiewa wszelkie wątpliwości. Jest na niej widoczny "krankenhaus" (dzisiejszy ośrodek zdrowia) i obelisk upamiętniający Elsnera. Jest to zdjęcie nr 48 (trzecia strona) galerii, w dziale historia.
Gość 2
PostWysłany: Pią 0:29, 27 Sty 2012    Temat postu:

U nas tez jest w następnym temacie "Tematy starego forum"
Maniek
PostWysłany: Czw 12:05, 26 Sty 2012    Temat postu:

W galerii dostępnej na stronie miasta www.wojcieszow.pl można obejrzeć zdjęcie pomnika postawionego ku czci Carla Elsnera. Stał on w pobliżu budynku dzisiejszego ośrodka zdrowia. Widnieje na nim (na budynku) napis "Krankenhaus". Ten miejski szpitalik uruchomiono w 1907 roku.
Maniek
PostWysłany: Pon 22:08, 23 Sty 2012    Temat postu:

Racja. Ten pomnik musiał się znajdować na placu za rogiem Chrobrego i Łąkowej. Był tam cmentarz poległych podczas I wojny, to i z pewnością właśnie tam ustawiono monument. Przy okazji - w latach 1914 - 18 do Landwehry zmobilizowano większość mężczyzn poniżej 35 toku życia. Spośród pracowników największego zakładu wapienniczego - Tschirnhaus - do woja poszło 98 % kawalerów i sporo ojców rodzin. W ich miejsce zatrudniano kobiety i młodocianych.
Co do pomnika Elsnera - na pewno znajdował się w pobliżu przychodni.
Gość 2
PostWysłany: Nie 11:41, 22 Sty 2012    Temat postu: Pomniki: Pamięci poległych z I wś i Carla Elsnera

Nieistniejący już obiekt od ponad 65 lat. W Galerii Miasta foto nr 20 /Historia/.
Pytający na priv maja odpowiedź.
Maniek poinformował mnie, że zginęło na wszystkich frontach 113 mieszkańców. Ponadto w 1921r ma ścianie kościoła ewangelickiego umieszczono dwie tablice z wykazem poległych, a w 1924 podobne tablice umieszczono na ścianie kościoła katolickiego. Również w 1924r gmina ufundowała pomnik w kształcie cylindrycznej kapliczki zwieńczonej orłem, wykonanej z granitu i marmuru.
Pozostał problem lokalizacji pomnika. I właśnie przeglądając ostatnio znaną forumowiczom mapę „Meßtischblätter” odnalazłem w legendzie oznakowanie pomnika /monumentu/ - niem.Denkmal i okazuje się ,że był on prawie ma skrzyżowaniu ul.Chrobrego i Łąkowej / róg od strony Dolnego i cmentarza/, przy pewniku ,że pomnik Carla Elsnera był w okolicach obecnej przychodni rejonowej
Prawdopodobnie zniszczony przez Armie Czerwona bądź w ramach repolonizacji po zakończeniu II wojny światowej.

Przy okazji dwie fotki, moze przybliżą lub potwierdzą lokalizację.KLIKNIJ!



Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group